Planiranje vikend odmora može biti prava avantura, pogotovo kada želite da iskoristite svaku sekundu slobodnog vremena. Srbija nudi raznolike destinacije za vikend putovanja – od mirnih prirodnih predela i istorijskih znamenitosti do mesta koja su savršena za porodice i parove.
Gde za vikend u prirodi - najpopularnije vikend destinacije
Ako ste ljubitelj prirode, Srbija nudi obilje destinacija koje će vas oduševiti svojim pejzažima i aktivnostima na otvorenom. Ovde su neki od predloga za beg iz gradske vreve:
Nacionalni park Tara
Izvor fotografije: unsplash.com
Duboko u zapadnoj Srbiji, gde reka Drina pravi vijugave puteve, uzdiže se planina Tara - nacionalni park koji predstavlja pravu riznicu prirodnih lepota i savršeno mesto za porodični vikend. Na oko četiri sata vožnje od Beograda, ova planinska lepotica nudi jedinstvenu kombinaciju netaknute prirode, aktivnog odmora i edukativnih sadržaja koji će očarati i velike i male.
Prva stanica vašeg putovanja trebalo bi da bude vidikovac Banjska stena. Do njega vodi dobro obeležena staza kroz šumu Pančićeve omorike, endemske vrste četinara koja raste samo ovde. Sa visine od 1065 metara, pogled koji se pruža na reku Drinu i okolne planine ostaviće vas bez daha. Ovo je savršeno mesto za prvu zajedničku fotografiju vikenda.
Za aktivne porodice, staza do Tepih livade predstavlja pravo malo otkriće. Tepih livada je prirodni fenomen i dobila je ime po mekom zemljišto koje se ugiba ada hodate preko njega. Usput ćete naići na nekoliko izvora pitke vode i možda čak ugledati srne koje često posećuju ovo područje.
Nacionalni park Tara je dom mrkog medveda i postoji nekoliko osmatračnica sa kojih se oni mogu posmatrati. Ranger-vodiči drže kratka, ali zanimljiva predavanja o životu ovih fascinantnih životinja.
Za vrele letnje dane, jezero Perućac nudi osveženje i mnoštvo aktivnosti. Možete iznajmiti pedaline ili se okupati na uređenoj plaži. Posebno je zanimljiva vožnja brodom do Kuće na Drini - drvene kućice koja stoji na steni usred reke i predstavlja jedan od simbola ovog kraja.
Gastronomska ponuda Tare bazira se na domaćoj kuhinji. Restoran Jeremičak u Mitrovcu služi tradicionalna jela. Za večeru posetite restoran Tara, gde možete uživati u domaćem kajmaku, pršuti i teletini ispod sača.
Za najbolji doživljaj, posetite Taru u kasno proleće ili ranu jesen. Tada su temperature idealne za hiking, priroda je u punom sjaju, a možete pronaći i šumske plodove poput borovnica i vrganja. Vikend na Tari deluje prekratko, ali dva dana u ovom prirodnom raju mogu vas napuniti energijom za cele nedelje gradskog života.
Tara nije samo planina - to je mesto gde priroda priča svoje najlepše priče, gde deca mogu učiti o prirodi kroz direktno iskustvo, i gde porodične veze jačaju kroz zajedničke avanture. To je destinacija gde se spajaju aktivni odmor i edukacija, gde svaki trenutak nosi potencijal za novo otkriće, i gde se stvaraju uspomene koje će vaša deca prepričavati svojoj deci.
Zlatibor
Kada planinski vazduh pozove, Zlatibor odgovara raskošnom ponudom prirodnih lepota i aktivnosti za celu porodicu, parove ili pojedince. Ova planina, poznata po svojoj blagoj klimi i preko 2000 sunčanih sati godišnje, nalazi se na savršenoj udaljenosti od oko tri sata vožnje iz Beograda, čineći je idealnom destinacijom za porodični vikend odmor.
Centralno mesto za početak vaše zlatiborske avanture je Kraljev trg, odakle se granaju putevi ka svim zlatnim čarima ove planine. Panoramska gondola, prvi je doživljaj koji ne smete propustiti. Desetominutna vožnja do vrha Tornika pruža spektakularan pogled na zlatibarske pašnjake i okolne planinske vrhove, a deca će biti oduševljena osećajem lebdenja iznad krošnji.
Jezero na Zlatiboru, iako veštačko, predstavlja pravu oazu u srcu planine. Šetnja oko jezera, duga oko kilometar i po, idealna je za popodnevnu aktivnost. Deca mogu hraniti patke, a brojne klupe i kafići duž obale pružaju priliku za odmor uz toplu čokoladu ili čuveni zlatiborski čaj od planinskih trava.
Za ljubitelje avanture, Dino park na Zlatiboru je nezaobilazna stanica. Ovaj tematski park, jedinstven u regionu, oduševljava mališane pokretnim modelima dinosaurusa u prirodnoj veličini. Park takođe nudi i brojne edukativne sadržaje, tako da će deca učiti kroz igru i zabavu.
Gastronomska ponuda Zlatibora je priča za sebe. Restoran Gozba u centru služi tradicionalna jela - njihove zlatiborkse komplet lepinje su neizostavni doručak. Za večeru, posetite restoran Bakrač, gde u autentičnom ambijentu možete probati jagnjetinu ispod sača i uživati u pogledu na jezero.
Obavezno posetite Staro selo Sirogojno, muzej na otvorenom koji predstavlja jedinstvenu priliku da deca vide kako se nekada živelo na planini. Demonstracije starih zanata i radionice pletenja za najmlađe organizuju se vikendom, a možete kupiti i autentične vunene džempere, idealne za hladne planinske večeri.
Ako ga posetite u proleće ili ranu jesen kada su temperature idealne za aktivnosti poput šetnje ili vožnje bicikla i kada je priroda je u punom sjaju nećete pogrešiti. Vikend možda deluje kratko, ali zlatiborksi vazduh ima čarobno svojstvo da vas napuni energijom koja traje dugo nakon povratka kući.
Zlatibor je mesto gde se spajaju tradicija i savremeni komfor, gde prirodne lepote susreću moderne sadržaje, i gde svaka porodica može pronaći svoj savršeni ritam odmora. To je mesto gde se stvaraju uspomene i na koje se iznova vraćate.
Fruška Gora
Nadomak Novog Sada, poput zelene oaze, uzdiže se Fruška gora - najstarija nacionalna planina Srbije. Ovaj jedinstveni spoj prirodnih lepota, istorijskih spomenika i vinskih puteva čini je savršenom destinacijom za porodični vikend koji kombinuje aktivni odmor, kulturu i gastronomske užitke. Na samo sat vremena vožnje iz Beograda, Fruška gora vas poziva u svoj raskošni svet prirode i tradicije.
Idealna polazna tačka za istraživanje je Informativni centar na Iriškom vencu, gde možete dobiti mapu planinarskih staza i savete za najbolje rute prema vašim mogućnostima. Odavde kreće jedna od najlepših porodičnih staza - "Staza zdravlja", duga 2,5 kilometra, savršena za decu svih uzrasta. Staza vodi kroz šumu srebrne lipe i divljih trešanja, a usput ćete naići na nekoliko vidikovaca sa klupama za odmor.
Za malu planinarsku avanturu, preporučujemo šetnju do vidikovca Brankovac. Put nije zahteven, a pogled koji se pruža na sremske ravnice je spektakularan. Deca će posebno uživati u proleće i jesen kada šuma eksplodira bojama, a možda će imati sreće da vide i neke od 60 vrsta ptica koje nastanjuju ovu planinu.
Jedna od posebnosti Fruške gore su njeni manastiri. Manastir Grgeteg, sa svojim prelepim vrtom i freskama, posebno je zanimljiv deci. Monasi često organizuju kratke radionice gde deca mogu učiti o istoriji i tradicionalnim zanatima. U dvorištu manastira se nalazi i mali ribnjak.
Za aktivne porodice, biciklistička staza od Iriškog venca do jezera Međeš predstavlja pravi mali podvig. Staza je dobro označena, duga oko 5 kilometara, a bicikle možete iznajmiti u nekoliko punktova na planini. Jezero Međeš je idealno mesto za piknik i odmor, a u letnjim mesecima možete se i okupati.
Gastronomska ponuda Fruške gore je priča za sebe. Restoran "Vidikovac" na Iriškom vencu služi tradicionalna vojvođanska jela - njihova domaća supa sa knedlama i štrudla sa makom su nešto što morate probati. Za večeru posetite neki od lokalnih vinskih podruma - "Kovačević" vinarija, sa velikom terasom i predivnim pogledom na obronke Fruške Gore.
Fruška gora nije samo planina - to je živi muzej prirode i istorije, mesto gde se spajaju aktivni odmor i kulturno nasleđe, gde svaka staza vodi do novog otkrića. To je destinacija gde deca mogu učiti o prirodi, istoriji i tradiciji kroz neposredno iskustvo, a roditelji uživati u savršenom spoju rekreacije i relaksacije. Vikend na Fruškoj gori ostaće upamćen po jedinstvenom doživljaju koji samo ova planina može da pruži.
Divčibare
Na samo dva sata vožnje od Beograda, na obroncima planine Maljen, smestilo se živopisno odmaralište Divčibare. Na nadmorskoj visini od 980 metara, ovaj planinski biser predstavlja savršeno utočište za porodice koje žele da pobegnu od gradske vreve i pronađu mir u zagrljaju netaknute prirode.
Kada krenete serpentinama ka Divčibarama, prvi prizor koji će vas dočekati su prostrane zelene livade prošarane borovim i smrčevim šumama. Vazduh je ovde poseban - kombinacija četinarskog mirisa i čiste planinske svežine trenutno budi čula i najavljuje drugačiji ritam života koji vas čeka narednih dana.
Za ljubitelje pešačenja i planinarenja, Divčibare nude mnoštvo pešačkih staza različitih težina. Preporučujem da prvo posetite vidikovac Kraljev sto, do kojeg vodi dobro obeležena staza duga oko 3 kilometra. Put nije previše zahtevan i prilagođen je deci starijoj od 6 godina. Sa visine od 1103 metra pruža se spektakularan pogled na okolne vrhove i prostrane livade - savršeno mesto za prvi porodični piknik.
Idealna je šetnja do Crnog vrha, koja traje oko sat vremena laganim tempom. Staza je blago nagnuta i vodi kroz šumu gde možete sresti lokalne stanovnike - veverice i različite vrste ptica. Usput se nalazi nekoliko klupa za odmor, a na samom vrhu je proplanak idealan za odmor.
Ljubitelji biciklizma mogu iznajmiti bicikle u centru i istražiti neki od brojnih šumskih puteva. Biciklistička staza Ražana - Paljba, dužine oko 11 km srednje zahtevna staza i jedna od najpopularnijih.
Gastronomska ponuda je bazirana na domaćoj kuhinji. Restoran "Crni vrh" služi tradicionalna jela - njihova komplet lepinja sa kajmakom i prženicama je postala lokalna legenda. Za večeru, obavezno posetite restoran DivčiBar, smešten na polaznoj stanici žičare Crni Vrh.
Ne propustite da posetite lokalnu pijacu koja radi vikendom. Meštani donose domaće proizvode - od šumskih plodova i lekovitog bilja do sira i kajmaka. Kupite lokalni med od livadskog cveća - njegova aroma će vas i kod kuće podsećati na divčibarski vazduh.
Ne zaboravite poneti udobnu obuću za šetnju, slojevitu odeću jer temperature mogu varirati, i svakako fotoaparat - prizori koje ćete videti zaslužuju da budu zabeleženi.
Gde za vikend sa decom: Lokacije sa sadržajima za decu
Ako tražite mesto gde možete provesti kvalitetno vreme s porodicom, a pritom deci omogućiti zabavu i avanturu, Srbija nudi mnoštvo destinacija.
Nezaboravna avantura u Akva parku Jagodina
Akva park Jagodina je pravao mesto dobre zabave.Prostire na preko 6 hektara zelenila i vodenih atrakcija.
Nalazi se u srcu Šumadije, na samo dva sata vožnje od Beograda, čeka vas kompleks sa čak 9 bazena različitih dubina. Najmlađi posetioci mogu uživati u sigurnom dečijem bazenu sa toplom vodom i mini toboganima, dok avanturisti mogu isprobati veliki tobogan "Kamikaza" ili uzbudljivi "Twister" koji garantuje navalu adrenalina.
Nakon vodenih avantura, porodica može predahnuti u nekom od restorana i barova koji nude raznovrsnu ponudu brze hrane - od pljeskavica i pomfrita do sendviča, pica i osvežavajućih napitaka.
Zoo vrt Jagodina
Na samo nekoliko minuta od Akva parka nalazi se jedan od najlepših zooloških vrtova u Srbiji. Zoo vrt Jagodina, prostran i moderno uređen, dom je preko 200 životinjskih vrsta.
Zoo vrt je prilagođen dečijim kolicima i osobama sa invaliditetom
Akva park i Zoo vrt Jagodina zajedno predstavljaju idealno odredište za porodični vikend koji će deca dugo pamtiti. Kombinacija vodene zabave, edukacije o životinjskom svetu, sigurnosti i prijatnog ambijenta čini ih savršenim izborom kada se zapitate kuda sa decom na odmor.
Kuda sa decom - Magična avantura u Akva parku Petrolend
U srcu Bačke, nadomak Novog Sada, krije se vodeni raj koji će oduševiti i najzahtevnije male avanturiste. Petrolend u Bačkom Petrovcu nije običan akva park - to je pravi vodeni grad sa preko 15 bazena i atrakcija koje garantuju nezaboravan porodični dan.
-
Petrolend nudi jedinstveno iskustvo kroz različite zone prilagođene svim uzrastima:
-
Dečija zona sa plitkim bazenima i mini toboganima gde temperatura vode nikad nije ispod 28°C
-
Adrenalinski tobogani "Kamikaza" i "Crater" za hrabre istraživače
-
Bazen sa talasima koji stvara pravo morsko iskustvo
-
Relaks zona sa đakuzijem za roditelje koji žele trenutak predaha
U sklopu restorana nalaze se restorani i snek barovi u kojima možete napraviti pauzu.
Petrolend nije samo akva park - to je mesto gde se stvaraju nezaboravne porodične uspomene. Kombinacija zabavnih vodenih atrakcija, bezbednosti i vrhunske usluge čini ga idealnim odredištem za savršen letnji dan sa porodicom.
Zoo vrt Palić - Mesto gde se snovi pretvaraju u stvarnost
Zoo vrt Palić je najstariji i jedan od najlepših zoo vrtova u Srbiji, gde vas na 15 hektara zelene oaze čeka nezaboravno putovanje kroz životinjsko carstvo.
Vaša avantura počinje već na glavnom ulazu, gde vas dočekuje prijatna hladovina stogodišnjih stabala. Preporučujemo da dan započnete ranim jutarnjim satima, kada su životinje najaktivnije i kada možete u miru da se divite njihovim jutarnjim ritualima. Ovaj Zoo vrt je dom afričkog kao i retkog afričkog belog lava, leoparda kao i bengalskog tigra.
Kada poželite predah, pronaći ćete brojne klupe u hladovini gde možete uživati u pikniku dok posmatrate ovaj neverovatni životinjski i biljnji svet. Za najmlađe posetioce, moderno opremljeno dečije igralište pruža priliku za aktivnu pauzu između upoznavanja sa životinjama.
Savet iz prve ruke: ponesite udobnu obuću, flašicu vode i fotoaparat. A ako planirate celodnevni izlet, preporučujemo da nakon zoo vrta prošetate do obale Palićkog jezera, gde vas čekaju slikovite poslastičarnice sa domaćim kolačima i sladoledom. Napravite predah u kultnom restoranu Kapetanski rit gde možete uživati u ribljim specijalitetima.
Vrata zoo vrta vas čekaju svakog dana:
-
Od aprila do septembra: 09:00-19:00
-
Od oktobra do marta: 09:00-16:00
Put do zoo vrta je jednostavan, a prostrani parking je besplatan. Sve staze su prilagođene dečijim kolicima, tako da je obilazak ugodan za porodice sa najmađom decom.
Zoo vrt Palić nije samo mesto gde ćete videti egzotične životinje - to je mesto gde će vaša deca otkriti ljubav prema prirodi, gde će naučiti o važnosti očuvanja životinjskih vrsta, i gde će vaša porodica stvoriti uspomene koje se prepričavaju generacijama.
Romantični vikend za dvoje - Destinacije za parove
Vrnjačka Banja: Oaza romantike i elegancije
Započnite dan laganom šetnjom kroz centralni banjski park, gde ćete uživati u prelepim pejzažima i mirisu cveća. Ne propustite posetu čuvenom Mostu ljubavi, mestu gde zaljubljeni parovi ostavljaju katance kao simbol večne ljubavi. Ova tradicija, inspirisana legendom o nesrećnoj ljubavi, pruža poseban šarm i priliku da i vi zapečatite svoju ljubav.
Doživite Vrnjačku Banju iz drugačije perspektive vožnjom tradicionalnim fijakerom kroz glavne ulice i parkove. Za još bolji pogled, popnite se na panoramski točak koji pruža spektakularan pogled na celu banju i okolinu, posebno romantičan u večernjim satima kada su svetla grada upaljena
Nakon šetnje, opustite se u jednom od brojnih spa centara koje Vrnjačka Banja nudi. Uživajte u masažama, termalnim bazenima i saunama koje će vas osvežiti i revitalizovati. Mnogi hoteli nude posebne romantične pakete za parove, uključujući masaže za dvoje i privatne wellness termine.
Veče provedite u restoranu koji nudi lokalne specijalitete poput pršute, kajmaka i tradicionalnih pita. Ne zaboravite da probate i vrnjačko vino koje će upotpuniti vaš gastronomski doživljaj. Mnogi restorani pružaju intimnu atmosferu sa muzikom uživo, idealnu za romantičnu večeru.
Za avanturistički duh, razmislite o izletu na planinu Goč, koja je udaljena samo nekoliko kilometara od banje. Šetnja kroz netaknutu prirodu i piknik na nekom od vidikovaca pružaju savršen beg od svakodnevice. Takođe, poseta obližnjim manastirima može obogatiti vaše putovanje duhovnim i kulturnim iskustvima.
Srebrno jezero: Mir i avantura uz obalu Dunava
Srebrno jezero, poznato po svojoj kristalno čistoj vodi i prelepim zalascima sunca, idealno je za romantične šetnje duž obale. Uživajte u pogledu na sunce koje se ogleda na površini jezera, stvarajući srebrnkasti sjaj po kojem je jezero i dobilo ime. Za poseban doživljaj, rezervišite vožnju brodićem ili pedalinu i zajedno istražite skrivene kutke jezera.
Ako ste ljubitelji vodenih sportova, Srebrno jezero nudi mogućnosti za vožnju kajakom, jedrenje ili jednostavno opuštanje na uređenim plažama. Provedite dan sunčajući se i kupajući, a zatim se osvežite u nekom od kafića uz obalu.
Obavezno posetite lokalne restorane koji nude sveže riblje specijalitete, posebno smuđa i šarana, ulovljene direktno iz Dunava. Uživajte u večeri uz pogled na jezero, dok degustirate lokalna vina i specijalitete pripremljene na tradicionalan način.
Jedna od najromantičnijih aktivnosti je večernje krstarenje Dunavom. Dok plovite mirnim vodama, uživaćete u panoramskom pogledu na okolinu, uz muziku i večeru na brodu. Ovo iskustvo pruža nezaboravne trenutke za parove.
Golubačka tvrđava
Golubačka tvrđava je srednjovekovno utvrđenje koje se nalazi na desnoj obali Dunava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru u istočnoj Srbiji.
Tvrđava je izgrađena na stenovitom uzvišenju i sastoji se od devet masivnih kula povezanih bedemima. Njena strateška pozicija je bila od izuzetnog značaja jer je kontrolisala plovidbu Dunavom i put koji je vodio kroz Đerdapsku klisuru.
Istorijski gledano, tvrđava je bila pod vlašću različitih sila - Ugarske, Srbije, Turske i Austrije. Izgrađena je početkom 14. veka, a svoj konačni oblik dobila je tokom prve polovine 15. veka. Posebno je značajnu ulogu imala u vreme turskih osvajanja, kada je služila kao važno uporište osmanske vojske.
Danas je Golubačka tvrđava jedan od najznačajnijih spomenika srednjovekovne vojne arhitekture u Srbiji. Nakon opsežnih restauratorskih radova koji su završeni 2019. godine, tvrđava je pretvorena u moderan turistički kompleks koji privlači veliki broj posetilaca. Sa svojih kula pruža se impresivan pogled na Dunav i okolne planine.
Obe destinacije su lako dostupne automobilom ili autobusom iz većih gradova Srbije. Vrnjačka Banja je udaljena oko 200 km od Beograda, dok je Srebrno jezero na oko 130 km od prestonice.
Šta posetiti u Vojvodini za vikend - Salaši, etno sela, Novi Sad
Ako planirate vikend u Vojvodini, poseta salašima pruža jedinstven uvid u tradicionalni način života, gastronomiju i kulturu ovog regiona. Evo nekoliko preporuka koje će obogatiti vaše putovanje:
Top 6 salaša za nezaboravan vikend
U beskrajnoj ravnici Vojvodine, salaši stoje kao čuvari tradicije i svedoci jednog drugačijeg vremena. Ovi biseri vojvođanske arhitekture i kulture danas su pretvoreni u jedinstvene turističke destinacije koje pružaju autentično iskustvo života na severu Srbije. Predstavljamo vam pet najlepših salaša koje vredi posetiti.
Majkin Salaš - Palić
Na samo nekoliko kilometara od Palićkog jezera, Majkin salaš predstavlja pravu oazu mira i tradicionalne vojvođanske gostoljubivosti. Ovaj više od 100 godina star salaš okružen je prostranim voćnjacima i vinogradima, a poseban šarm mu daje autentična arhitektura tipična za sever Bačke.
Gastronomska ponuda je bazirana na porodičnim receptima - domaća štrudla sa makom za doručak, guščija džigerica na podlozi od jabuka za predjelo, i neizostavna patka sa mlincima kao glavno jelo. Vinski podrum nudi selekciju najboljih vina iz regiona.
Posebnost salaša je mini zoo vrt gde deca mogu hraniti domaće životinje, a tu je i mala ergela sa školom jahanja. Vikendom se organizuju časovi kuvanja tradicionalnih jela i radionice starih zanata.
Dida Hornjakov Salaš - Sombor
Skriven među bagremovim šumarcima nadomak Sombora, Dida Hornjakov salaš odiše autentičnim šarmom Zapadne Bačke. Stara vojvođanska kuća sa tremom i đermom u dvorištu vraća posetioce u doba kada se život odvijao sporijim tempom.
Specijalitet kuće je ovčiji paprikaš sa domaćim testom i somborski sir, a ne propustite ni čuvenu "dida Hornjakovu" rakiju od dunje. Salaš poseduje i malu etnološku zbirku sa preko 200 predmeta koji svedoče o nekadašnjem životu na salašu.
Perkov Salaš - Neradin
U pitomim obroncima Fruške gore, Perkov salaš kombinuje tradiciju sremskih vinograda sa komforom modernog turizma. Salaš je poznat po svojoj vinariji i degustacionoj sali gde možete probati autohtone sorte vina uz stručno vođenje somelijera.
Restoran služi tradicionalna sremska jela - domaću supu sa knedlama, sremske kobasice i jagnjetinu ispod sača. Posebna atrakcija je pečenje rakije u jesenjem periodu, kada posetioci mogu učestvovati u celom procesu.
Cvejin Salaš - Begeč
Na obali Dunava, Cvejin salaš predstavlja savršen spoj ribarskog života i salašarske tradicije. Autentične sobe uređene su u etno stilu, a sa tremova se pruža pogled na reku i okolne voćnjake.
Specijaliteti kuće su riblja čorba i perkelt od soma, a vikendom se organizuju večeri tambutraša. Za ljubitelje aktivnog odmora, salaš nudi vožnju čamcima i pecanje na Dunavu, kao i biciklističke ture kroz okolinu.
Katai Salaš - Mali Iđoš
U srcu Bačke, Katai salaš čuva tradiciju mađarske kuhinje i kulture. Kompleks uključuje mini muzej starih zanata, radionicu za izradu predmeta od slame i pekaru gde se pravi tradicionalni domaći hleb.
Gastronomska ponuda bazira se na mađarskim specijalitetima - gulaš u kotliću, langosi sa pavlakom i piletina na "Salaški način". Posebno su popularne demonstracije pravljenja domaće testenine i tradicionalnih kolača.
Salaš 137
Na svega desetak kilometara od centra Novog Sada, u idiličnom okruženju Čenejskih salaša, smestio se jedan od najpoznatijih vojvođanskih salaša - Salaš 137. Ovaj autentični dragulj vojvođanske tradicije uspešno spaja rustični šarm prošlosti sa prefinjenom ugostiteljskom ponudom sadašnjosti.
Salaš je smešten u tipičnoj vojvođanskoj kući sa prelepim tremom i đermom u dvorištu, okružen voćnjacima i vinogradima koji se prostiru dokle pogled seže. Stara drvena kapija, kaldrma koja vodi do ulaza i cveće u starim zemljanim saksijama stvaraju atmosferu koja vas odmah vraća u neka prošla vremena.
Restoran Salaša 137 predstavlja pravu riznicu vojvođanske kuhinje. Meni je pažljivo osmišljen da predstavi najbolje od tradicionalne kuhinje ovog podneblja: glavna jela uključuju specijalitete poput domaće supe sa rezancima, supe od petla, poslastice obuhvataju štrudle sa makom i orasima, kao i gomboce sa šljivama.
Poseban ponos Salaša 137 je njihov vinski podrum sa bogatom kolekcijom domaćih vina.
Salaš 137 nije samo restoran - to je mesto gde se tradicionalna vojvođanska gostoljubivost susreće sa vrhunskom gastronomijom, stvarajući nezaboravno iskustvo za sve posetioce. Bilo da dolazite na porodični ručak, romantičnu večeru ili poslovni sastanak, autentična atmosfera i izvanredna hrana učiniće vašu posetu posebnom.
Za najbolji doživljaj, preporučuje se da posetite Salaš 137 u različitim godišnjim dobima - svako nosi svoje čari, od rascvetalih voćnjaka u proleće do toplih boja jeseni i zimske idile uz kamin.
Etno sela Vojvodine
Etno Selo Tiganjica – Zrenjanin
Na svega sat vremena vožnje od Beograda, u pitomom šumadijskom kraju nadomak Lazarevca, smestilo se autentično etno selo Tiganjica. Ovaj mali raj za porodični odmor predstavlja savršen spoj tradicionalnog srpskog sela i modernog komfora, gde se prošlost i sadašnjost prepliću stvarajući jedinstveno iskustvo za celu porodicu.
Čim kročite u Tiganjicu, dočekaće vas živopisna slika drvenih brvnara raspoređenih oko centralnog trga, sa pogledom koji se pruža na okolne voćnjake i šumadijske brežuljke. Svaka brvnara je priča za sebe, opremljena u etno stilu, ali sa svim savremenim pogodnostima koje moderna porodica očekuje.
Gastronomska ponuda je bazirana na domaćoj kuhinji, sa namirnicama iz sopstvene bašte i okolnih domaćinstava. Restoran Trofej služi tradicionalna srpska jela - jela ispod sača, paprikaš, riblje specijalitete i mnoge druge delicije.
Tiganjica nije samo etno selo - to je mesto gde se porodične uspomene stvaraju kroz autentična iskustva, gde deca uče o tradiciji kroz igru, a roditelji pronalaze mir daleko od gradske vreve. To je savršen vikend beg koji kombinuje edukaciju, zabavu i relaksaciju u autentičnom srpskom ambijentu.
Etno selo Tošina Kuća Jarak
U pitomoj sremskoj ravnici, na obali Save, smestilo se autentično etno selo Tošina kuća. Na samo 45 minuta vožnje od Beograda i 20 minuta od Novog Sada, ovo jedinstveno mesto oživljava duh starih vojvođanskih salaša, nudeći savršen spoj tradicionalnog ambijenta i savremenog komfora za nezaboravan porodični vikend.
Čim prođete kroz drvenu kapiju kompleksa, dočekaće vas idiličan prizor tipične vojvođanske arhitekture - bele kuće sa đermom, ambari, čardaci i popločane staze koje vijugaju između uređenih bašti. Centralno dvorište krase stare kruške i orasi koji pružaju prirodnu hladovinu tokom vrelih letnjih dana.
Za najmlađe posetioce, Tošina kuća je pravo malo carstvo zabave. Mini zoo vrt sa domaćim životinjama predstavlja glavnu atrakciju - deca mogu hraniti koze i ovce, maziti poni konje i posmatrati živopisno jato živine.
Gastronomska ponuda je bazirana na autentičnoj vojvođanskoj kuhinji. U restoranu se služe domaća jela pripremljena po starinskim receptima.
Poseban doživljaj predstavlja večernji program na otvorenom. Uz vatru i zvuke tamburaša, gosti mogu uživati u tradicionalnim sremskim pesmama.
Ne propustite šetnju do obale Save gde se nalazi mala plaža i pristanište za čamce. Vožnja čamcem po mirnoj reci predstavlja savršen kraj dana ispunjenog aktivnostima.
Etno Selo Katai – Mali Iđoš
U srcu Bačke, na obodu živopisnog mesta Mali Iđoš, nalazi se etno selo Katai - jedinstveno mesto koje oživljava duh stare Vojvodine. Na dva sata vožnje od Beograda, ovo autentično selo predstavlja savršen spoj mađarske i srpske tradicije, nudeći posetiocima nesvakidašnje iskustvo života na salašu.
Kompleks Katai salaša prostire se na velikom imanju gde svaki detalj priča priču o bogatoj vojvođanskoj istoriji. Centralno dvorište sa starim đermom, okruženo tradicionalnim zgradama od nabijene zemlje i crvene cigle, stvara atmosferu povratka u prošlost, ali sa svim pogodnostima modernog doba.
Za najmlađe posetioce, salaš je pravo malo carstvo otkrića. Mini zoo vrt je dom brojnim domaćim životinjama - od ponija i magaraca do koza i zečeva.
Igralište je opremljeno spravama, a tu je i mala ergela gde se organizuje škola jahanja za početnike. Vikendom se održavaju kreativne radionice, posetioci mogu da se oprobaju u pravljenjui mađarskog specijaliteta kurtoškolača.
Katai salaš nije samo etno selo - to je živi muzej vojvođanske tradicije gde se prošlost ne samo čuva već i aktivno živi. To je mesto gde deca mogu doživeti autentično salašarsko iskustvo, a roditelji se opustiti u mirnoj atmosferi ravnice. Vikend proveden ovde je više od odmora - to je putovanje kroz vreme koje će cela porodica dugo pamtiti.
Novi Sad - Srpska Atina
Novi Sad, dragulj na Dunavu, otvara svoje kapije posetiocima kao grad koji spaja tradiciju Vojvodine sa modernim evropskim duhom.
Prvi dan počinje na Petrovaradinskoj tvrđavi, tom kamenom čuvaru grada koji već vekovima ponosno stoji na desnoj obali Dunava. Jutarnji sati su idealni za šetnju kroz podzemne vojne galerije, gde vas vodič može povesti kroz lavirint dug 16 kilometara. Posebno je zanimljiv Sat sa obrnutim kazaljkama - velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute, što je svojevremeno pomorcima na Dunavu omogućavalo da iz daljine preciznije vide vreme.
Nakon tvrđave, spuštate se u Podgrađe, slikoviti deo grada ispod tvrđave, gde uske kaldrmisane ulice kriju ateljee umetnika i male kafiće.
Popodne je rezervisano za srce grada - Dunavsku ulicu i Zmaj Jovinu. Ove pešačke zone vas vode do Trga slobode, gde vas dočekuje monumentalna katolička crkva Imena Marijinog i Gradska kuća u neogotskom stilu. U Dunavskoj ulici, obavezno svratite u Muzej Vojvodine, gde možete videti fascinantnu postavku koja govori o životu različitih naroda koji su vekovima naseljavali ove prostore.
Za večernji predah, prošetajte Dunavskim parkom i kejom, gde možete uživati u zalasku sunca nad rekom. Večeru možete provesti u nekom od čardi na Ribarskom ostrvu, uz sveže pripremljenu ribu i tamburaše.
Drugi dan možete početi na Spensu, najvećem sportskom i poslovnom centru grada, odakle je lako doći do Jevrejske ulice. Tu se nalazi sinagoga, jedan od najlepših primera secesijske arhitekture u gradu. Nedaleko je i Katolička porta, mirno dvorište okruženo crkvenim objektima, koje deluje kao mali gradić unutar grada.
Za ljubitelje kulture, nezaobilazan je Muzej savremene umetnosti Vojvodine u ulici Dunavska 37, dok Galerija Matice srpske čuva neprocenjiva umetnička dela srpskih majstora od 16. do 20. veka.
Nakon kulturnog prepodneva, uputite se ka Almaškom kraju, najstarijem delu Novog Sada. Ovde se nalazi Almaška crkva, najstarija pravoslavna crkva u gradu, a okolne ulice sa niskim kućama i baštama čuvaju duh starog Novog Sada. U blizini je i Najlon pijaca, najveća novosadska buvlja pijaca, koja radi nedeljom i predstavlja pravo malo otkriće za ljubitelje antikviteta i nostalgičnih predmeta.
Za kraj vikenda posetite Kamenički park na obroncima Fruške gore, gde možete prošetati uređenim stazama kroz stoljetnu šumu. Ako imate vremena, svratite i do Sremske Kamenice, gde se nalazi kuća-muzej pesnika Jovana Jovanovića Zmaja.
Gde jesti u Novom Sadu pročitajte detaljno ovde.
Novi Sad će vas očarati spojem austro-ugarskog nasleđa i srpske tradicije, modernog i starog, urbanog i tradicionalnog. Ovaj grad nudi dovoljno sadržaja da ispuni nekoliko vikenda, ali čak i za dva dana možete doživeti njegovu suštinu - otvorenost, multikulturalnost i autentični vojvođanski šarm.
Kuda za vikend Beograd i okolina - Ideje za kraći odmor u okolini Beograda
Avala
Na svega 16 kilometara od užurbanog gradskog jezgra Beograda, Avala se uzdiže kao zelena oaza mira i spokoj za sve koji žele da pobegnu od gradske vreve. Nalazi se na 511 metara nadmorske visine i krije brojne dragulje prirode i istorije.
Put do Avale vodi kroz gustu šumu hrasta i bukve. Već sam prilaz nagoveštava da ulazite u poseban prostor - mesto gde se spajaju istorija, priroda i arhitektura u jedinstvenu celinu. Parkiranje je moguće na nekoliko lokacija, a najbliže je kod podnožja Avalskog tornja.
Avalski toranj, taj 204,5 metara visoki čuvar beogradskog neba, predstavlja prvu nezaobilaznu stanicu. Originalno izgrađen 1965. godine, a obnovljen 2010., toranj nudi spektakularan pogled sa svoje dve vidikovac platforme. Na visini od 122 i 124 metra, pred vama se prostire panorama koja oduzima dah - od Beograda i ušća Save u Dunav, preko pitome Šumadije, sve do planina Rudnik i Kosmaj. U restoranu na 119. metru možete predahnuti uz kafu i tradicionalne srpske specijalitete.
Na putu od tornja ka Spomeniku Neznanom junaku, proći ćete kroz predivnu šumu uređenih staza. Ova šetnja je posebno prijatna u proleće i jesen, kada priroda pokazuje svoje najlepše boje. Duž staza postavljene su klupe za odmor, a možete naići i na nekoliko manjih vidikovaca koji nude drugačije uglove posmatranja okoline.
Spomenik Neznanom junaku, delo čuvenog vajara Ivana Meštrovića, predstavlja monumentalno zdanje od crnog granita u stilu starogrčkih hramova. Izgrađen 1938. godine na mestu srednjovekovnog grada Žrnova, spomenik odaje počast palim srpskim ratnicima iz Balkanskih i Prvog svetskog rata. Osam karijatida u narodnim nošnjama različitih jugoslovenskih regiona čuvaju večni mir neznanih heroja.
Za ljubitelje istorije, posebno je zanimljiv Spomenik sovjetskim veteranima, podignut u znak sećanja na članove sovjetske vojne delegacije koji su poginuli u avionskoj nesreći 1964. godine. Spomenik se nalazi u mirnom delu šume i predstavlja mesto kontemplacije i sećanja.
Planinarima i rekreativcima na raspolaganju je nekoliko obeleženih staza različite težine. Posebno je popularna kružna staza koja povezuje sve značajne tačke na Avali, duga oko 3 kilometra. Za one spremnije, postoji i staza koja vodi do podnožja planine, idealna za treking i nordijsko hodanje.
Za porodice sa decom, Avala nudi brojne mogućnosti za igru i učenje. Uređena igrališta, piknik zone i edukativne table o flori i fauni planine čine boravak zabavnim i poučnim.
Avala je popularna destinacija za Beograđane. Zimi kada sneg prekrije planinu, Avala dobija posebnu, gotovo bajkovitu atmosferu.
Do Avale se može stići gradskim autobusom 400 sa Voždovca, sopstvenim prevozom ili organizovanim turama. Bez obzira na način dolaska, ova planina predstavlja savršen jednodnevni izlet koji kombinuje prirodne lepote, istorijski značaj i rekreativne aktivnosti, sve to na samo pola sata od centra Beograda.
Oplenac
Na sat vremena vožnje od Beograda, u srcu Šumadije, uzdiže se Oplenac - brdo koje čuva jedan od najznačajnijih spomenika srpske istorije i kulture. Putovanje do Topole i Oplenca vodi vas kroz talasaste šumadijske predele, kroz vinograde i voćnjake koji su vekovima hranili ovaj kraj. Već pri dolasku u Topolu, elegantna silueta Crkve Svetog Đorđa na vrhu Oplenca najavljuje posebnost ovog mesta.
Obilazak najbolje početi od Karađorđevog konaka u Topoli, impresivne građevine iz vremena Prvog srpskog ustanka. Ovde možete videti autentične predmete iz doba Karađorđa i početka srpske državnosti. Posebno je zanimljiva postavka oružja i vojne opreme iz ustanka, kao i lični predmeti vožda Karađorđa.
Penjući se ka vrhu Oplenca, prolazite pored čuvenih kraljevskih vinograda. Zadužbina kralja Petra I obuhvata 35 hektara vinograda. Vinarija je smeštena u autentičnom podrumu predstavlja savršeno mesto za predah i uživanje u lokalnim vinima.
Kruna vaše posete je svakako Crkva Svetog Đorđa, mauzolej dinastije Karađorđević. Ova petokupolna crkva, građena od belog mermera, predstavlja remek-delo srpske arhitekture. Unutrašnjost crkve ukrašava preko 40 miliona kockica mozaika u 15.000 nijansi, koje reprodukuju freske iz 60 najznačajnijih srpskih srednjovekovnih manastira. Posebno impresivan je centralni lustre, težak 1500 kilograma, koji dominira unutrašnjim prostorom.
U kripti crkve počivaju članovi dinastije Karađorđević, među kojima su kralj Petar I, kralj Aleksandar I i kralj Petar II. Svaka grobnica je obeležena mermernom pločom i kraljevskim insignijama, a prostor odiše dostojanstvom i mirom koji priliči poslednjem počivalištu vladarske porodice.
Pored crkve se nalazi Petrov dom, danas muzej koji čuva bogatu zbirku umetničkih dela, nameštaja i ličnih predmeta kraljevske porodice. Posebno su zanimljive službene odore, ordenje i fotografije koje svedoče o životu na dvoru. Sa terase Petrovog doma pruža se veličanstven pogled na šumadijske brežuljke i okolne vinograde.
Za ljubitelje prirode, park oko crkve nudi prijatne staze za šetnju kroz stoletnu šumu. Ovde možete videti retke vrste drveća koje je kralj Petar I lično donosio sa svojih putovanja po svetu. U proleće i jesen, park je posebno živopisan zahvaljujući raznovrsnom rastinje i uređenim cvetnim alejama.
Nakon obilaska kompleksa, preporučujemo ručak u nekom od lokalnih restorana u podnožju Oplenca. Tradicionalna šumadijska kuhinja, sa specijalitetima poput sarmice u vinovom listu, jagnjećeg pečenja ili domaće proje, upotpuniće vaš doživljaj ovog kraja.
Oplenac će vas očarati spojem istorije, umetnosti i prirodnih lepota, pružajući vam nezaboravan uvid u bogato nasleđe srpske kraljevske porodice i šumadijskog kraja.
Planina Kosmaj
Na svega 60 kilometara južno od Beograda, Kosmaj se uzdiže kao zeleni čuvar Šumadije, nudeći savršen beg od gradske vreve. Sa svojih 626 metara nadmorske visine, ova planina predstavlja idealnu destinaciju za jednodnevni izlet koji kombinuje istoriju, prirodu i aktivni odmor.
Put do Kosmaja vodi kroz živopisna sela Sopot i Nemenikuće, gde već sam prilaz kroz šumadijske brežuljke najavljuje poseban doživljaj. Planina vas dočekuje gustom šumom hrasta, graba i bukve, kroz koju se probijaju dobro obeležene planinarske staze.
Prva nezaobilazna tačka je monumentalni Spomenik palim borcima iz Drugog svetskog rata, koji se nalazi na jednom od vrhova. Visok 27 metara, spomenik čine pet ogromnih betonskih krakova koji simbolizuju slobodu i otpor. Sa platoa oko spomenika pruža se spektakularan pogled koji u vedrim danima seže sve do Avale i Beograda na severu, dok se na jugu naziru obronci Rudnika.
Za ljubitelje planinarenja, Kosmaj nudi nekoliko dobro označenih staza različite težine. Najpopularnija je kružna staza koja povezuje dva najviša vrha - Mali (546m) i Veliki Kosmaj (626m). Staza je duga oko 7 kilometara i predstavlja prijatnu dvočasovnu šetnju kroz šumu. Tokom proleća, staza je posebno živopisna kada šumsko tlo prekriju ljubičice i druge divlje cvetnice.
Posebnu draž Kosmaju daju njegovi manastiri. Manastir Tresije, skriven u šumi na severnim padinama, potiče iz 13. veka i predstavlja pravi biser srednjovekovne arhitekture. Manastir je podigao kralj Dragutin. U blizini se nalazi i manastir Kasteljan, takođe iz srednjeg veka, čije ruševine svedoče o bogatoj istoriji ovog kraja i prestavlja nepokretno kulturno dobro.
Za one koji traže aktivniji odmor, Kosmaj nudi idealne uslove za brdski biciklizam. Mreža šumskih puteva i staza različite težine privlači bicikliste svih nivoa iskustva. Posebno je popularna staza koja povezuje podnožje planine sa spomenikom, pružajući uzbudljiv spust kroz šumu na povratku.
Ljubitelji prirode mogu uživati u bogatoj flori i fauni Kosmaja. Planina je dom različitim vrstama ptica, među kojima su posebno zanimljive šumske sove i detlići. U proleće i jesen, šuma je raj za sakupljače gljiva, dok se zimi, kada sneg prekrije planinu, otvaraju mogućnosti za sankanje i zimske šetnje.
U podnožju planine, u selima Nemenikuće i Rogača, možete posetiti seoska domaćinstva koja nude domaće proizvode - med, rakiju, sir i kajmak. Posebno je zanimljivo probati lokalno voće i prerađevine, poput kosmajske maline i šljivovice.
Kosmaj predstavlja savršenu destinaciju za jednodnevni izlet koji kombinuje istoriju, prirodu i aktivni odmor. Bez obzira da li ste ljubitelj planinarenja, istorije, prirode ili jednostavno tražite mir i tišinu, ova šumadijska planina ima šta da ponudi svakom posetiocu.
Smederevska tvrđava
Izvor fotografije: unsplash.com
Na nepunih sat vremena vožnje od Beograda, na mestu gde se Jezava uliva u moćni Dunav, uzdiže se veličanstvena Smederevska tvrđava - poslednja prestonica srednjovekovne srpske države. Dozvolite mi da vas povedem u istraživanje ovog impozantnog zdanja koje već šest vekova priča priču o slavnoj srpskoj istoriji.
Građena između 1428. i 1439. godine, po nalogu despota Đurđa Brankovića, tvrđava predstavlja jedno od najvećih utvrđenja u jugoistočnoj Evropi. Njena monumentalnost vas očarava već pri prvom pogledu - 25 masivnih kula, povezanih moćnim bedemima u obliku trougla, zauzima površinu od preko 11 hektara.
Obilazak najbolje početi od Velike kapije, glavnog ulaza u tvrđavu. Mali grad, rezidencijalni deo tvrđave, najbolje svedoči o nekadašnjem sjaju despotove prestonice. U njemu se nalazio dvor, sa raskošnim odajama ukrašenim freskama i mozaicima, od kojih danas možete videti očuvane delove.
Šetnja bedemima pruža spektakularne poglede na Dunav i okolinu. Posebno je impresivna Jerininа kula, nazvana po despotovoj ženi Jerini, koja dominira jugozapadnim delom tvrđave. Sa njenog vrha pruža se veličanstven pogled na ušće Jezave u Dunav i na sam grad Smederevo.
Veliki grad, prostor između Malog grada i spoljnih bedema, nekada je bio centar gradskog života. Danas je to prostrani park idealan za odmor i piknik. Tokom leta, ovde se održavaju brojni kulturni događaji.
Za ljubitelje istorije, posebno je zanimljiva postavka u Muzejskoj zbirci, smeštena u jednoj od kula. Ovde možete videti arheološke nalaze iz različitih perioda tvrđave, od srednjovekovnog oružja i nakita do turskih i austrijskih predmeta koji svedoče o burnoj istoriji grada.
Nakon obilaska tvrđave, preporučujemo šetnju rivom uz Dunav, gde možete predahnuti u nekom od ribljih restorana. Lokalni specijaliteti poput dunavske ribe na žaru ili riblje čorbe, uz čašu čuvenog smederevskog vina, upotpuniće vaš istorijski doživljaj.
Tvrđava je otvorena tokom cele godine, a ulaznice su pristupačne, uz posebne popuste za grupe i đačke ekskurzije.
Do Smedereva možete doći automobilom (45 minuta vožnje iz Beograda), vozom sa Dunav stanice, ili redovnim autobuskim linijama sa BAS stanice. Parking prostor je obezbeđen u neposrednoj blizini tvrđave.
Smederevska tvrđava nije samo spomenik istorije - ona je živi svedok jednog vremena koji i danas pleni svojom monumentalnošću i lepotom. Bilo da ste ljubitelj istorije, arhitekture, ili jednostavno tražite zanimljivu destinaciju za jednodnevni izlet, ova srednjovekovna prestonica će vas očarati svojim bedemima, kulama i pričama koje čuva već šest vekova.